Verilerimiz Ne Kadar Güvende

Verilerimiz Ne Kadar Güvende

Gelişmekte olan teknoloji ile ileri seviyelerde dijitalleşmelere maruz kalıyoruz. Teknoloji geliştikçe ve hayatımızın içine bu kadar dahil oldukça veri trafiği ve yoğunluğu da fazla oluyor. Kişisel verilerimizi kullanarak çoğu işlemlerimizi yapıyoruz. İnternet kullanımı ile yaptığımız her işlem izlenebilir olmamızı sağlıyor. İnternetin olduğu yerde daima ardınızda verilerinizi bırakırsınız. Dijitalleşen dünyamız ile akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda kullandığımız uygulamalara dahil olurken kişisel verilerimiz ile işlem yapıyoruz. Bu işlemler ile verilerimizin güvenliğini de tehlikeye atıyoruz. Okumadan kabul ettiğimiz koşullar verilerimizin güvenliğini riske atıyor. Sahip olduğunuz kimlik bilgileriniz, telefon numaranız, banka şifreniz, aile bilgileriniz, fotoğraflarınız gibi bilgiler kişisel verilerinizdir. Bu verileri farklı durumlarda farklı sebepler ile kullanmış olabilirsiniz. Bazı durumlarda verilerinizi güvenliğini kendi elinizle riske atarsınız bazı durumlarda kötü amaçlı kişi ve kişiler tarafından kâr amaçlı kullanıma sebep olur. Küçük verileriniz birleştirilerek daha büyük verileriniz ele geçirilebilir. Bu nedenle her türlü kişisel verilerinizi herkesle paylaşmayın. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Verilerimizi Kullandığımız Alanlar

Kullandığımız sosyal medyalarda verilerimizi yoğunlukla kullandığımız alanlardandır. Uygulamaya giriş yaparken kişisel verilerimiz ile gireriz. Uygulamayı kullanırken verilerimiz takip edilir. Arama motorundaki aramalarınız, geçmişiniz, beğenilerimiz her türlü veriler takip edilir. Ve bu veri analizine göre öneri algoritmaları sunulur. Bulunduğunuz konumdaki kişiler, yerler ya da ilgilendiğiniz alanlara dair reklamlar arama akışı sunulur. Kullandığımız bu sosyal mecralar her an konuşmalarımızı, paylaşımlarımızı ve her türlü işlenen verileri tutmakta ve kullanım hakkına sahiptir. Bu uygulamaları kullanmadan önce sunulan koşullar kabul edildiği için verileri her türlü kullanma hakkı uygulama şirketine ait oluyor. Verilerimizi kullanmak hakkı bulunan uygulamalardan bazıları; WhatsApp, Instagram, Facebook ve Google başta olmak üzere bu şirketler verilerimiz kullanma hakkına sahipler. İndirim kuponlarından yararlanmak için verdiğiniz telefon numaranıza farklı mağaza ve ürünler için de mesaj aldığınızı ya da arandığınızı fark etmişsinizdir. Telefon numaranızda bir veridir ve bunu kâr amacı ile farklı markalara satılarak bilgilendirme mesajları almanız sağlanır.
Silindiğini düşündüğünüz özgeçmişler, sosyal mecralardaki fotoğraflar ve mesajların da aslında silinmediğini biliyor muydunuz? İnternetin olduğu her yerde veriler barındırılır ve siz kendinizden silseniz bile veriler asıl olarak depolanan yerde kalabilir.

Verilerin Korunması Yapılması Gerekenler

Verilerinizi korumak için herkes ile paylaşmamanız önerilir. Uygulamalar ve dahil olduğunuz her türlü platformu kullanmadan önce koşullarını okuyun. Kişisel verilerinizi koruma kanunu olduğu için kötü amaçlı kişiler tarafından kullanılan bilgilerinizi korumak için şikâyette bulunabilirsiniz. Verilerinizi kullanım hakkını talep etmeyen uygulamaları tercih edebilirsiniz. Verilerinizin tümünü korumak pek mümkün olmasa da önlem almak elimizden gelen tek şey oluyor. Çünkü siz verilerinizin kullanım hakkını vermemiş olsanız da verilerinin kullanım hakkını veren onlarca insan oluyor ve onların veriler ile sizinkilerde tahmin edilebilir.