Eşanjör Plakası

Eşanjör Plakası

Eşanjör Plakasının Yararları

Eşanjör plakası, sıcaklıkları arasında fark bulunan iki akışkan birbirinden plakalar aracılığı ile ayrılmasını sağlar. Plakalar iki akışkan arasında ısı transferinin yapılmasını sağlayan tesisat ekipmanıdır. Eşanjörün akışkanlar arasındaki ısı transferin kullanım amacına ve ihtiyacına uygun şekilde sağlanmasında en önemli faktördür. Eşanjör plakaları çeşitleri ile ve eşanjörlerle ilgili daha fazla bilgi için firmamızla https://www.vefaheat.com/esanjorler/contali-plakali-esanjorler/ iletişime geçebilir ve web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. İki akışkanı ayıran plakaların diğer ekipman seçeneklerine göre ince olması ısı transfer hızını arttırmasının yanında transfer esnasında oluşan ısı kayıplarını da azaltmaktadır. Plakalı eşanjörler verimli ekipmanlardır.

Eşanjör Plaka Çeşitleri

Eşanjör plakası sağladığı verimliliğin yanında kullanıldığı sistemlerinde zaman geçtikçe ortaya çıkabilecek tortu ve pislik oluşumunu önlemektedir. Bunun yanında tesisatta görülebilecek aşırı basınca karşı da sistemi korumak gibi faydası bulunmaktadır. Ayrıca kullanıldıkları sistemin ömrünü artıran özelliklere de sahiptir. Eşanjör plakası, tesisatlar da ısıtma ve soğutma elemanı, devre ayırıcı ya da basınç kırıcı gibi birçok amaçla kullanılmaktadır.

Eşanjörlerin akışkan arasında ısı transferinin uygun biçimde sağlamasında en önemli etken eşanjör plakasının çeşididir. Farklı biçimde tasarlanırlar. Eşanjör plakası farklı form tasarımları sayesinde doğru ve verimli bir şekilde ısı transferini gerçekleştirmektedir. Eşanjör Plakası çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Standart Eşanjör Plakaları: Gündelik kullanıma yönelik sıcak su temini, mekân ısıtması vb. standart uygulamalarda kullanılır.
  • Geniş Aralıklı Eşanjör Plakaları: Tekstil sanayisinde atık ısı geri kazanımında optimum verim için kullanılır.
  • Yarı kaynaklı Eşanjör Plakaları: Eşanjörün dayanıklılığını ve ömrünü arttırır.
  • Çift Korumalı Eşanjör Plakaları: İki akışkanın kesinlikle birbirine karışmaması gerektiği durumlarda kullanılmaktadır.
  • Evaporatör Eşanjör Plakaları: Endüstriyel akışkan ve kimyasal proseslerdeki konsantrasyon gerekliliğinde kullanılır. Eşanjör plakaları çeşitleri bu şekilde sıralanabilir. Eşanjör plakası çeşitleri yapıları bakımından farklılık göstermektedir.