Diyet Listeleri Nasıl Hazırlanmalı Yardım

Diyet Listeleri Nasıl Hazırlanmalı Yardım

Vücudun metabolizma hızı uyku halindeyken harcadığı enerji ile anlaşılır. Metabolizması hızlı olanlar uyku esnasında da metabolizma hızı yavaş olanlara göre fazla enerji harcarlar. İşte uyku esnasında harcanan bu enerjiye metabolizma denir. Metabolizmamızın sağlıklı bir şekilde çalışması için vücudun düzenli olarak enerji alması gerekir. Düzenli enerji ise ancak sağlıklı bir şekilde beslenme ile olur. Diyet listeleri hazırlamak için birtakım kurallara dikkat etmemiz gerekir. Sürekli aç kalarak ya da açlık hissi duyarak diyet yapmamız sağlığımız için zararlı olduğundan dolayı böyle bir diyetin yapılması da tavsiye edilmez. Ancak kilo vermemizi hızlandıran bir takım püf noktalar vardır.

Bu Durumlara Dikkat Edildiği Takdirde Normalden Biraz Daha Hızlı Bir Şekilde Kilo Verilir. Peki, Diyet Listeleri İçin Neler Yapmalıyız.

Öncelikle vücudumuzun metabolizma hızına göre besin almalıyız. Metabolizmamızın oldukça hızlı olduğu anlarda eğer hiç besin almamışsak bağışıklık sistemimiz zarar görür. Bu durumu bertaraf edebilmemiz için metabolizmamızın hızlı olduğu anlarda aşırı olmamak kaydıyla kalsiyum ağırlıklı ve yağsız gıdalar tüketmeliyiz. Böylece metabolizmamız sağlıklı olarak çalışırken vücudumuzdaki fazla yağlar da yakılmaya başlanır. Özellikle kilo vermek için uykuya girmeden önce yiyeceğimiz gıdalara gerek yoktur. Bu yüzden uyumadan hemen önce yemek yemek yerine birkaç saat önce yemek yememiz bizler için daha sağlıklı olacaktır. Diyetle hızlı zayıflamak için bir takım kurallara dikkat etmemiz gerekecektir. Öncelikle hızlı zayıflamamız için bize fazla kalori vermeyip tokluk hissi uyandıracak besinleri tüketmemiz önceliğimiz olmalıdır. Bunun için bol posalı yiyecekler yememiz yararımıza olur. 10 er gram ıspanakta 2,2 gram, nohutta 6,2 gram posa bulunur. Elma, kiraz, armutta da bol posalı yiyecekler mevcuttur. Ayrıca vücuda yararlı yağlardan tüketerek vücudun yağ oranının dengelenmesine katkıda bulunabiliriz. Fındık, avokado, ceviz yağlarının yanı sıra omega-3 ve omega-6 yağlarının tüketilmesi bizler için oldukça yararlı olacaktır. Vücutta tokluk hissi oluşturan bu yararlı yağlar sayesinde kilo vermemiz hızlanacaktır. Kilo vermemizi sağlayan etkenlerden birisi de bol su tüketilmesidir. Su tüketilmesi 3 farklı şekilde kilo kaybı sağlar. İlk olarak su yediğimiz ve yiyeceğimiz besinlerin sindirimi için olması gereklidir. Normal şartlarda sağlık problemi olmayan kişiler arasında günde 2 litreden az su tüketenler 2 litre ve daha fazla su tüketen kişilere göre daha az kilo vermektedirler. İkinci olarak su sayesinde eklem bölgelerindeki hareketlerimiz kolaylaşır. Bu da kilo vermemizi hızlandıran diğer nedenlerden birisidir. Üçüncü ve son olarak su vücuttaki fazla olan ödemin atılmasını sağladığından dolayı toplam kilomuzun azalmasını sağlar.

Peki, Nasıl Hızlı Zayıflanır?


Zayıflama yöntemlerinden birisi de bitki çaylarının düzenli olarak tüketilmesidir. Bu çaylarda bulunan antioksidan maddeler sayesinde kilo kaybı hızlandırılır. Özellikle ayanların kâbusu haline gelen karın bölgesi yağlanmalarını ciddi ölçülerde azalttığı yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Yeşil çayda bulunan kateşin adlı madde metabolizmayı hızlandırarak bu bölgedeki yağların yakılmasını sağlayacaktır. Günde 2 ya da 3 fincan yeşil çay tüketilmesi sağlığa oldukça yararlı olacağı gibi karın bölgesindeki yağların düzenli ve hızlı bir şekilde yakılmasını sağlayacaktır. Dilerseniz bu çaya limon katarak kateşin etkisini ve yağ yakımını arttırabilirsiniz. Yemeklerde bolca salata tüketerek başlamanız tokluk hissinizi arttıracağından dolayı diğer kilo aldırıcı yemeklerden daha fazla yemenize mani olacaktır. Bütün bunların yanı sıra yemeklere başlamadan önce 1 bardak su içmeniz ve yemeğinizi yedikten sonra 15 20 dakika kadar koşu bandında koşmanız eğer koşu bandı yoksa da evin etrafında iki tur atmanız oldukça yararlı olacaktır.