VAJİNAL MANTAR TEDAVİSİ NASIL OLUR?

VAJİNAL MANTAR TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Kadınların muzdarip olduğu vajinada mantar sorunundan kurtulmak için kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına başvurmak gereklidir. Genellikle kısa sürelik tedavi sonucunda bu hastalığa karşı sonuç alınabilir. Tedavi süreci 3 gün ila 7 gün arasında değişebilir. Fitiller, tabletler, ilaçlar ve merhemler gibi farklı tedavi ham maddeleri tercih edilebilir. Hangi ilacın sizin için en uygun olduğuna karar vermesi için doktorunuza danışmalısınız. Çünkü; her vaka her ilaç için uygun olmayabilir. Hamileler ve farklı bir nedenden dolayı akıntısı bulunanların doktorunun önerilerini dikkate alması gereklidir. İlaç tedavisinden sonra da problemden kurtulamıyorsanız doktorunuz ile yeniden iletişime geçmelisiniz.


Vajinal Mantar Tedavisi ve Mantarın Tekrarlaması

Vajinada mantar tedavisinden sonraki 2 ay içerisinde aynı problem ile karşılaşırsanız yeniden doktorunuz ile görüşmeniz gerekebilir. Uzun süreli problemlerde uzun süreli vajinal mantar tedavisi ihtiyacı doğabilir. Bu gibi durumlarda ilaçların daha uzun süre alınması gerekebilir. Östrojen seviyesini yükselten hormon tedavileri ve naylonlu çamaşır kullanımı gibi birçok etkene bağlı olarak gelişen bu probleme savaş açabilirsiniz.

Vajinal Mantar Tedavisi Gerektiren Sebepler


Vajinal akıntının oluşmasına neden olan mantarın oluşumunu tetikleyen birçok etken olabilir. Bunlardan ilki gebeliktir. Gebelik döneminde hormonal değişimler yüksek seviyede olduğu için kişi, mantara açık hale gelir. Bunun yanı sıra diyabet de mantar oluşumunu tetikleyen rahatsızlıklardan biridir. Yaşam tarzınızın düzensiz olması da vajinal mantar oluşumu için oluşan etkenlerden bir diğeridir. Stres, zayıf bağışıklık sistemi, doğum kontrol hapı kullanımı, hormonal dengesizlik gibi etkenler, mantar oluşumunu tetikler. Bu gibi problemlerle karşılaştığınızda zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gereklidir. Bu süreçte sağlıksız beslenme alışkanlıklarından uzak durarak tedavinin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.